Kalėdų tradicijos pasaulyje

Kalėdų tradicijos pasaulyje

Artėjant gražiausiai metų šventei – Kalėdoms, visi prisimename gražias Kalėdų tradicijas, tačiau ši šventė kiekvienoje šalyje labai skirtinga. Lietuviai turi įdomių šventinių tradicijų, likusių iš pagonybės laikų ir atėjusių iš krikščionybės, o kaip Kalėdas švenčia likęs pasaulis?

Šluotų slėpimas per Kalėdas Norvegijoje

Tuo tarpu Norvegijoje iki šių dienų egzistuoja neįprasta tradicija, likusi iš neatmenamų laikų. Prieš Kalėdas visi norvegai stengiasi saugiai paslėpti savo šluotas, kad jos nebūtų pavogtos. Šis prietaras atėjo iš senų laikų, kai žmonės tikėjo, jog Kalėdų išvakarėse pasirodo raganos ir piktosios dvasios, ieškodamos šluotų. Dar iki šios dienos dauguma žmonių per Kūčias paslepia savo šluotas, kad raganos jų nerastų.

Kalėdos su kepta vištiena Japonijoje

Kalėdos Japonijoje nėra nacionalinė šventė, tad ji dar neturi gilių tradicijų. Kadangi Japonijoje gyvena tik nedidelis skaičius krikščionių, japonams Kalėdos nėra religinė šventė – jie Kalėdas laiko laimės ir romantikos diena. Poros tą dieną dažnai eina į pasimatymus. Taip pat pastaraisiais metais japonai įdiegė naują Kalėdų tradiciją – per Kalėdas eina į KFC greitojo maisto restoraną arba užsisako keptos vištienos į namus. Sakoma, kad norint gauti staliuką šiame restorane Kalėdų dieną, reikia jį rezervuoti iš anksto!

Kalėdinė sauna Estijoje

Kad ir kaip keistai tai skambėtų,  bet estai turi seną ir jiems labai svarbią tradiciją – Kalėdų išvakarėse estų šeimos visuomet eina į sauną, taip pat dažnai tai daro ir per Naujųjų metų sutikimo šventę. Į sauną einama jau po to, kai susitvarkoma, o namai papuošiami šventėms. Taip pat dažnai pasikaitinti saunoje būdavo einama prieš keliaujant į šventines mišias vietinėje bažnyčioje.

Knygų Kalėdos Islandijoje

Islandai turi jaukią tradiciją Kūčių vakarą apsikeisti knygomis ir praleisti visą vakarą drauge skaitant naujas dovanotas knygas ir valgant šokoladą. Šis laikotarpis vadinamas „Jolabokaflod“ arba „Kalėdinis knygų tvanas“. Tokia tradicija itin džiaugiasi knygų pardavėjai – šventiniu metu Islandijoje parduodama daugiausiai knygų per metus.

Kalėdų eglučių papuošimai Vokietijoje

Labai sena vokiečių šventinė tradicija mena, kad Kalėdų išvakarėse vokiečiai savo kalėdinėje eglutėje tarp eglės šakų paslepia po vieną agurkėlio formos kalėdinį žaisliuką. Šis žaisliukas visuomet užkabinamas pats paskutinis ir gerai paslepiamas. Ryte visi renkasi prie eglutės ir ieško agurkėlio. Jei jį suranda vaikas, jis gauna specialią atskirą dovanėlę iš Kalėdų senelio, o jei agurkėlį randa suaugęs – tai ženklas, kad jį visus metus lydės sėkmė.

Kalėdų senelio paštas Kanadoje

Nuo 1973 m. Kanada turi savo Kalėdų senelio paštą. Viskas prasidėjo nuo to, kad keli pašto darbuotojai pastebėjo, jog juos pasiekia laiškai adresuoti Kalėdų seneliui. Paštininkai pasirūpino, kad vaikai gautų atsakymus. Taip netrukus gimė oficiali nacionalinė Kalėdų senelio pašto programa. Ilgainiui ji išaugo į didelę nacionalinę kampaniją ir jau daug metų džiugina vaikus ir kuria kalėdinę nuotaiką. Šiomis dienomis visi išsiuntę laišką Kalėdų seneliui adresu: Santa Claus, North Pole, Canada, HOHOHO, po kelių dienų gauna jo atsakymą.

Karštos Kalėdos Australijoje

Australijoje gruodžio 25-oji yra pats vidurvasaris, tad natūralu, kad jų Kalėdos kiek kitokios. Australai Kalėdas dažniausiai švenčia darydami iškylas, dainuodami Kalėdų giesmes ir vakarodami paplūdimyje arba eidami į koncertus po atviru dangumi.

Kalėdos – viena mylimiausių švenčių visame pasaulyje, tad nenuostabu, kad ją švenčia visi. Nors tradicijos skiriasi, Kalėdų esmė išlieka ta pati – džiaugsmas, malonios dovanos ir buvimas kartu su šeima.

Linksmų Kalėdų!

Kiti pokalbiai