Kokius Lietuvos dvarus aplankyti pavasarį?

Kokius Lietuvos dvarus aplankyti pavasarį?

Pavasarį, pasiilgę šilumos, dažnai leidžiamės į trumpas keliones su šeima ar draugais. Tam, kad kelionės būtų ne tik smagios, bet ir prasmingos, kviečiame atsigręžti į bajorišką Lietuvos praeitį ir aplankyti gražiausius Lietuvos dvarus ir parkus. Šįkart norime jus supažindinti jus su 5-iais Lietuvos dvarais, kurie pasižymi ne tik unikalia savo istorija ir puikiomis ekspozijomis, bet ir išskirtine savo restoranų virtuve. Būtent šiuose dvaruose galėsite paragauti autentiškų senosios Lietuvos virtuvės patiekalų, ruoštų pagal lietuvių bajorų receptus ir taip dar geriau prisiliesti prie Lietuvos istorinio, kultūrinio ir tautinio paveldo.

1) Pakruojo dvaras

Pakruojo dvaras – vienas didžiausių dvaro kompleksų Lietuvoje. Atvykę į šį dvarą nusikelsite į XIX a. – čia veikia įspūdingas Gyvasis muziejus, kuris leis sugrįžti į praeitį. Šis dvaras – puikus pasirinkimas tiems, kurie mėgsta ne tik pasižvalgyti, bet ir aktyviai leisti laiką. Dvare veikia specialios edukacinės programos, ekskursijos, amatininkų dirbtuvės, žirgynas, vyksta įvairūs renginiai ir kitos pramogos. Smalsiausius sudomins dvare veikiantis šiurpusis Bausmių muziejus. Šis klacisistinio stiliaus dvaras šalia Pakruojo miesto žavi tiek dvaro architektūra, tiek puikiu parku ir užsiėmimais, kurie įtraukia į senąjį bajorų gyvenimą.

Gurmanams. Norintiems susipažinti su dvaro valgymo kultūra rekomenduojame užsukti į dvi vietas šiame dvare: į dvaro rūmų restoraną ir karčemą „Traktierius“. Autentiškame dvaro rūmų restorane galėsite paragauti tokių patiekalų, kokius prieš šimtą metų valgė ir patys didikai, o karčemoje (arba smuklėje) galėsite pasivaišinti Šiaurės Lietuvos kulinarinio paveldo patiekalais ir vietos regiono alumi.

Rūmų restoranas:

Karčema „Traktierius“:

Daugiau informacijos apie Pakruojo dvarą rasite čia: http://pakruojo-dvaras.lt/

2) Kretingos dvaras

Kretingos dvaras žinomas jau nuo XVI a. Šis dvaras buvo laikomas grafų Tiškevičių pasididžiavimu – susižavėjimą visais laikais kėlė Juozapo Tiškevičiaus dar 1875 m. prie dvaro pristatyta įspūdinga oranžerija, kurioje buvo įkurtas Žiemos sodas. Ši oranžerija veikia iki šiol – joje auga virš 580 skirtingų augalų rūšių, o sode įrengtuose baseinėliuose plaukioja įvairios žuvys ir vėžliai. Žiemos sode vyksta daug kultūrinių renginių, švenčių ir koncertų, šis sodas labai mėgstamas ir jaunavedžių – čia dažnais rengiamos fotosesijos. Dvare taip pat verta aplankyti centrinių rūmų muziejaus ekspoziciją, užsukti į vandens malūną ir ūkvedžio namą bei išbandyti edukacinius užsiėmimus šalia įrengtame Tradicinių amatų centre (pavyzdžiui, pasigaminti saldainių). Dvarą supa net 23 ha ploto parkas, kuris anksčiau buvo vadinamas Vasaros sodu – čia iki šiol mėgsta pasivaikščioti tiek vietiniai gyventojai, tiek miesto svečiai.

Gurmanams. Minėtame Žiemos sode veikia kavinė „Pas grafą“, kurioje galite paragauti dvaro gyvenimą atitinkančių patiekalų. Tęsiant grafų Tiškevičių tradicijas, čia yra vaišinama patiekalais, pagamintais iš dvare užaugintų vynuoginių sraigių. Taip pat labai populiarūs firminiai  „Grafo“ ir „Grafienės“ kepsniai. Žiemos sode dažnai vyksta įvairios šventės ir priėmimai, tai taip gali čia užsukti tiesiog puodeliui kavos, taurei vyno ar desertui.

Daugiau informacijos apie Kretingos dvarą rasite čia: http://www.kretingosmuziejus.lt/

3) Burbiškio dvaras

5

Burbiškio dvarą rasite Anykščių regioniniame parke, netoli Rubikių ežero. Šis dvaras – tai XIX a. neoklasicizmo epochos statinys, žavintis savo elegancija ir subtilumu. Prie jo prigludęs ir gražus parkas. Burbiškio dvaras duris po rekonstrukcijos atvėrė visai neseniai – 2015 m., tačiau dabar jis jau vienas mėgstamiausių Anykščių rajone. Šiandien čia vyksta seminarai, parodos, ekskursijos, koncertai. Populiarus ir pačiame dvare įrengtas cigarų kambarys, kuriame skamba kubietiška muzika. Dvare galima ir apsistoti – taip dar geriau galėtumėte pažinti dvaro kultūrą ir dvasią .

Gurmanams. Verta apsilankyti ir Burbiškio dvare įrengtame restorane – čia siūloma paragauti ir Lietuvos dvarų kulinarinio paveldo patiekalų, taip pat degustuojami aukščiausios klasės taurieji gėrimai. Virtuvės šefo sukurtas a la carte meniu žada sužavėti net pačius išrankiausius gurmanus. Taip pat čia siūloma išskirtinė pramoga – vakarienė dviems vienoje iš prabangių Burbiškio dvaro salių. Pasijuskite tarsi dvariškiai!

Daugiau informacijos apie Burbiškio dvarą rasite čia: http://www.burbiskis.lt/

4) Zyplių dvaras

Zyplių dvaras Šakių rajone – populiarus kultūrinio turizmo traukos centras. Čia atvykus galėsite pasivaikščioti net 21 ha užimančiame Zyplių dvaro parke. Jame galėsite apžiūrėti nemažai retų ir vertingų medžių rūšių, tokių kaip raudonieji ąžuolai, juodosios pušys, balzaminės tuopos, kalninės guobos ir kiti. Be to, Zyplių dvaro ansamblį sudaro didelė 11 pastatų grupė, tad čia tikrai rasite ką veikti. Šiandien Zyplių dvare vykdoma edukacinė veikla, socialiniai projektai,  vyksta koncertai ir kameriniai spektakliai, taip pat tautodailininkų plenerai – stovyklos. Restauruotose dvaro arklidėse yra įrengta dailės galerija. Šis dvaras puikiai prisideda prie krašto istorijos ir kultūros pažinimo bei populiarina liaudies meną ir etnokultūrines tradicijas.

Gurmanams. Net visko mačiusius gurmanus nustebins Zyplių dvaro aplinkoje įkurtas restoranas „Kuchmistrai“ (atidarytas 2017 m.). Šis ypatingas restoranas puoselėja ir siekia išsaugoti Lietuvos didikų virtuvės kulinarinį paveldą ir kuria autentišką kultūrinį šio krašto paveikslą. Čia galėsite paragauti tokių bajoriškų patiekalų kaip obuolių vyne troškinta šerno karka, stirniena su vyšniomis ir serbentais ir pastarnokų vafliai desertui.

Daugiau informacijos apie Zyplių dvarą rasite čia: http://zypliudvaras.lt/

5) Bistrampolio dvaras

Bistrampolio dvaro sodyba Panevėžio rajone apima restauruotus dviejų aukštų klasicizmo stiliaus rūmus, vežiminę, žirgyną, ledainę, sodininko namą ir rūsį, o patį dvarą supa gražus parkas. Be to, dvaro žirgyne įrengta koncertinė salė, o Bistrampolio knygnešių koplyčioje įkurtas knygnešių muziejus. Taip pat dvaras garsus savo Bistrampolio dvaro festivalio koncertais, literatūriniais vakarais, dailininkų plenerais ir įdomiomis ekskursijomis lankytojams.

40Gurmanams. Norinčių papietauti ar pavakarieniauti čia laukia Bistrampolio dvaro restoranas, įrengtas dvaro rūmų pirmame aukšte. Šiame restorane galima paragauti nekasdieniškų senosios Lietuvos virtuvės patiekalų. Taip pat čia ruošiami ir specialūs dvariški žvėrienos patiekalai. Visi patiekalai gaminami tik klientui užsakius, todėl visada būna ypač švieži.

Daugiau informacijos apie Bistrampolio dvarą rasite čia: http://bistrampolis.lt/

Smagių gurmaniškų kelionių po Lietuvos dvarus!

Kiti pokalbiai