Užgavėnių linksmybės pagal Skaivą

Užgavėnių linksmybės pagal Skaivą

Linksmos ir spalvingos Užgavėnės – viena mėgstamiausių Skaivos vaikystės švenčių. Skaiva jas mielai švenčia iki šiol. Nors didesnis smaližius ir blynų mėgėjas jų šeimoje yra jos vyras Artūras, Skaiva per Užgavėnes blynų taip pat neatsisako. „Juk Užgavėnės – šventė, kai vieną kartą per metus gali nuoširdžiai persivalgyti, tad šios progos niekada nepraleidžiu“, – juokiasi ji.

Pagrindinis smagios žiemos šventės tikslas – išvaryti žiemą ir prisišaukti pavasarį. Šis noras labai artimas ir pačiai Skaivai – ji nei žiemos, nei sniego nemėgsta, tad visad stengiasi ją kuo greičiau išvaryti iš kiemo.„Mielai gyvenčiau kur šilta ir sniego net nepasiilgčiau. Vienintelė žiemos pramoga, kuri man patikdavo, buvo važinėjimas rogutėmis, bet dabar į vaikiškas rogutes nebetelpu, o slidžių taip ir neprisijaukinau“, – juokiasi ji. Todėl Skaiva su džiaugsmu laukia pavasario ir niekad nepraleidžia Užgavėnių šventės, po kurios pavasaris atrodo daug arčiau.

Užgavėnės vaikystėje

„Vaikystėje Užgavėnės buvo viena svarbiausių švenčių. Švęsdavome tikrai nuoširdžiai – visuomet su draugais ar kaimynų vaikais patys iš „papjė-mašė“ pasigamindavome rankų darbo kaukes, persirengdavome ir eidavome per namus dainuodami, šokdami ir prašydami saldainių“, – pasakoja Skaiva.

Tuo metu ji gyveno Klaipėdoje, daugiabučių kvartale, tad kartu su draugais kone nusivarydavo nuo kojų, kol apeidavo keletą dešimties aukštų namų. Tačiau gauti skanėstai ir saldainiai tai visad atpirkdavo: „Žinoma, labiausiai džiaugdavomės gavę smulkių pinigėlių, tačiau juos taip pat dažniausiai išleisdavome tiems patiems saldainiams pirkti“, – šypsosi ji.

Pasak Skaivos, visi persirengimai ir linksmybės baigėsi, kai kartą paskambinus į duris, jas atidaręs nepažįstamasis jai į akis pripurškė ašarinių dujų: „Tuomet mama daugiau persirengus vaikščioti pas svetimus žmones jau nebeleido, o ir pati po to karto jau nebenorėjau“, – pasakojo ji.

Skaivai Užgavėnės – maisto šventė

Šiandien Skaiva Užgavėnes švenčia jau kitaip: „Dažniausiai šią dieną švenčiame namuose – pasikviečiame būrį draugį, prisikepame kalną blynų ar kitų gardėsių ir puotaujame“, – juokiasi ji. „Užgavėnės man yra smagi prisivalgymo šventė. Šiaip nuolat save stengiuosi riboti ir neleisti sau vieno ar kito dalyko, bet per kartą metuose, per Užgavėnes, leidžiu sau viską, ko tik geidžia širdis“, – sako ji.

Taip pat ji džiaugiasi, kad pastaruoju metu Užgavėnių šventimas tampa dideliu masiniu reiškiniu ir persikelia į didesnes vietas. „Esame su draugais keliavę Užgavėnių švęsti į Rumšiškes ir į Kernavę. Nepakartojamas jausmas švęsti šį simbolinį žiemos išvarymą dideliame žmonių būryje. Man labai patinka tiek laužo kūrimo, tiek Morės deginimo tradicijos“. „Kartais net pagąsdinam patį storiausią draugą kompanijoje į Užgavėnių laužą įmesti“, – juokiasi ji.

Blynai – mėgstamiausias vyro maistas

Užgavėnės tiesiog neatsiejamos nuo blynų. Tai ne išimtis ir Skaivos namuose: „Aš pati blynus valgau labai retai – man blynai labiausiai asocijuojasi su vaikyste ir smagiais rytais pas mamą arba pas močiutę. Mano mama kepdavo nuostabius lietinius, o močiutė lepindavo gardžiais širdeliniais blynais“, – prisimena ji.

Visgi, nors blynai Skaivai ir liko labiau vaikystės maistas, tačiau jos vyras Artūras – tikras blynų entuziastas, ir juos valgo bent 2 – 3 kartus per savaitę. Pačiai Skaivai mėgstamiausias – didelis bulvinis blynas su mėsa. O vieninteliai saldūs blynai, kuriuos ji mėgsta – čirviniai blynai su braškių ar vyšnių uogiene. Šių Skaivos blynų receptą rasite čia.

Šiemet, jau visai netrukus, vasario 13-tą dieną, antradienį, Skaiva neabejotinai žada švęsti Užgavėnes ir kepti blynus: „Būtinai kepsime! O kaip kitaip – juk po to visus metus nesiseks, jei nepavyks žiemos tinkamai išvaryti“, – juokiasi ji.

„Linkiu visiems leisti per Užgavėnes nors tą vieną kartą per metus ramiai prisivalgyti be jokios sąžinės graužaties ir iš širdies pasilinksminti, nes juk tam ir sukurta ši šventė!”, – neabejoja Skaiva.

Kiti pokalbiai