Pastaraisiais metais žmonės vis daugiau dėmesio skiria sveikai, subalansuotai mitybai ir sveikesniam gyvenimo būdui. Kartu su šia tendencija atsirado ir sveikesnės riebalų alternatyvos poreikis.
Gyvūninius riebalus rekomenduojama keisti augaliniais
Niekam ne paslaptis, kad sveikesni yra augalinės kilmės riebalai, o gyvulinės kilmės riebalus reikėtų vartoti rečiau. Pagrindinė priežastis ta, jog gyvulinės kilmės produktuose yra daug sočiųjų riebalų, kurių kiekį organizme reikia riboti. Tuo tarpu margarinas priskiriamas nesočiųjų riebalų grupei ir gaminamas iš augalinių riebalų. Nesotieji riebalai reikalingi ir naudingi žmogaus organizmui. Prie nesočiųjų riebalų priskiriami ir tokie produktai, kaip avokadas, riešutai, augaliniai aliejai, sėklos, įvairios žuvys.
Sotieji gyvūniniai riebalai didina cholesterolio kiekį kraujyje, o kartu padidina ir širdies bei kraujagyslių ligų riziką. Cholesterolio ypač vengti turėtų vyresni nei 30 m. žmonės, nes per didelis cholesterolio kiekis yra žalingas – jis dažnai užkemša kraujagyslių sieneles. Margarinas – augalinės kilmės produktas, tad jame cholesterolio nėra. Būtent todėl margarinas rekomenduojamas žmonėms, turintiems aukštą cholesterolio kiekį.
Margarino sudėtis ir nauda mūsų organizmui
Margarinas gaminamas iš aukščiausios kokybės augalinių aliejų (rapsų, saulėgrąžų, linų sėmenų) ir augalinių riebalų (kokoso, palmių, palmių branduolių). Taip pat margarinas yra praturtintas vitaminais (A, D, E) ir skaidulinėmis medžiagomis, be to turi natūralaus sojos ar saulėgrąžų lecitino, kuris mažina riebalų kaupimąsi organizme ir saugo nuo nutukimo. Margarinas savyje turi ir Omega 3 bei Omega 6 nesočiųjų riebalų rūgščių, kurios labai svarbios mūsų kasdieniam racionui ir kurias galima gauti tik su maistu.
Be šių sudėtinių dalių į margariną kartais dar gali būti dedama nugriebto pieno miltelių, valgomosios druskos, beta karotino, citrinų rūgšties, kvapiųjų ir skoninių medžiagų, natūralių tirštiklių, sviesto ir antioksidantų.
Margarino gaminimo būdas
Anksčiau margarino būdavo vengiama dėl transriebalų rūgščių, kurios atsirasdavo riebalų hidrinimo metu. Vilniaus margarino gamykloje hidrinti riebalai visiškai nenaudojami, tad jis neturi žmogaus organizmui pavojingų transriebalų rūgščių. Margarinas „Vilnius“ gaminimas aliejus šaldant, o ne kaitinant – taip išsaugomos geriausios aliejų savybės.
Margarino gaminimo būdas labai paprastas ir aiškus: pirmiausia sumaišomi įvairūs aliejai su vandeniu ir sudėtinėmis dalimis. Ši gauta emulsija yra pasterizuojama ir atvėsinama, o tada šaldoma -20 laipsnių temperatūroje. Kitas žingsnis – spaudimas naudojant aukštą slėgį, kol masė kristalizuojasi. Taip išgaunamas galutinis produktas – margarino masė, kuri išpilstoma į indelius ir pasiekia prekybą.
Margarino vartojimas
Siekiant subalansuotos mitybos žmogaus paros normoje riebalai turėtų sudaryti ne daugiau nei 30 proc. paros kalorijų kiekio. Iš šių riebalų 70 proc. turi sudaryti augaliniai riebalai ir tik likusią dalį gali sudaryti gyvulinės kilmės riebalai.
Margarinas, kaip jau minėta, priklauso augalinių riebalų grupei. Dėl šios priežasties margariną renkasi ne tik sveikesnės gyvensenos šalininkai, žmonės, norintys išvengti aukšto cholesterolio kiekio, bet taip pat ir vegetarai, nes jame nėra arba yra tik labai nedidelė dalis gyvūninės kilmės riebalų.
Reikia nepamiršti, kad tinkamų produktų pasirinkimas ir bendras mitybos subalansavimas kasdien daro didelę įtaką sveikatai, tad verčiau rinkimės sveikesnes riebalų alternatyvas ir vertinkime augalinę kilmę.
Taip pat įvertinkime ir tai, kokį riebalų sluoksnį tepame ant duonos riekės – primename, jog Pasaulio sveikatos organizacija pataria, kad riebalų reikia tepti tik tiek, kad prisipildytų duonos akutės. Tad svarbiausia mitybos racione visuomet išlieka kokybė, saikas ir sveikata.
Margarinas „Vilnius“ – kai viskas paprasta ir lengva.
Teisingų ir lengvų pasirinkimų!
Margarino „Vilnius“ komanda